7 липня Свята Православна Церква святкує Різдво чесного славного Пророка, Предтечі і Хрестителя Господнього Іоана.
Про Святого Пророка Іоана віщував пророк Ісайя, що він прийде приготувати дорогу грядущому Господу Спасителю. За свідченням святого апостола і євангелиста Луки, народження Пророка і Хрестителя Іоана було сприйнято всіма близькими людьми з радістю і надією на спасіння, що наближається.
Поза сумнівом, серед ізраїльського народу були великі та святі мужі, як, наприклад, праведний Авраам, якого Священне Писання називає «другом Божим» і якого Сам Господь назвав «батьком віруючих». Великий також і Пророк Мойсей, який був вірний у всьому дому Божому; великий і святий пророк і цар Давид, возлюблений Богом за його лагідність і простоту серця; великі Ілля, Ісая та інші пророки. Але святий Іоан Предтеча був більшим за всіх них: «Істино кажу вам: між народженими від жінок не було більшого від Іоана Хрестителя» (Мф. 11, 11).

Про його батьків детально розповідає Євангеліє. Батьки Предтечі були зовсім непересічними людьми: Захарія служив священиком в Єрусалимському Храмі, а Єлизавета походила від славетного роду Аарона.
Але не тільки це стало причиною обрання Богом для свого плану саме цього подружжя. Важливим в очах Божих було їхнє особисте благочестя: «Були обоє праведні перед Богом, бездоганно виконували всі Господні заповіді й настанови. І не мали вони дитини, бо Єлизавета була неплідна; обоє постаріли в днях своїх…»
А почалося все з того, що одного дня, під час кадіння в храмі, Захарії явився архангел Гавриїл і сповістив про майбутнє народження сина, котрого звелів назвати Іоанном. Зляканий Захарія не повірив, і за це Архангел замкнув йому вуста, допоки справдиться пророцтво.
Настав час, і свята Єлизавета народила сина, всі родичі і друзі раділи разом з нею. На восьмий день за законом Мойсеєвим звершилось його обрізання. Мати назвала його Іоанном. Всі були здивовані, тому що ніхто з їхнього роду не носив цього імені. Коли запитали про це святого Захарія, він попросив дощечку і написав на ній: "Іоан ім`я йому" - і негайно пута, що зв'язували його уста, розв'язалися, і святий Захарія, сповнившись Духа Святого, прославив Бога і вимовив пророчі слова про Месію, та про свого сина Іоана - Предтечу Господнього.
Святкуючи народження Іоана Хрестителя, варто пам’ятати: радісний, святковий настрій Різдва Предтечі вже невдовзі змінить інший – цар Ірод, дізнавшись про народження Месії, почне шукати дитину, щоб вбити її. Через це Захарія загине, а Іоан та Єлизавета перетворяться на біженців, які сповна скуштують гіркоту вигнання.

Джерело

Scroll to top